Stévie – přírodní sladidlo bez kalorií. Naučte se ji pěstovat u vás doma!
Průvodce pěstováním stévie
Stévie se v poslední době stala nesmírně populární – a není divu! Tento rostlinný sladidlo je až 200krát sladší než cukr, přitom má nulovou kalorickou hodnotu. Zelené listy stévie si můžete snadno vypěstovat na zahrádce nebo třeba na kuchyňském parapetu. Pak už jen sklízíte a máte zásobu přírodního sladidla, které nezvyšuje hladinu cukru v krvi a nepřispívá k zánětům, jak to dělá obyčejný bílý cukr. V teplejších oblastech, kde nehrozí mráz, roste stévie jako malý keřík celoročně.
Pěstování sazenic stévie – seznamte se s touto úžasnou rostlinou
Jaké místo je pro pěstování stévie nejlepší?
Než si pořídíte sazenice stévie, dobře si rozmyslete, kam je vysadíte. Stévie miluje slunce – potřebuje minimálně šest hodin přímého slunečního světla denně. Daří se jí jak přímo v záhoně, tak i v květináči.
Jaká půda je ideální pro pěstování stévie?
Nejlepší je propustná, hlinitá půda bohatá na organickou hmotu. V takových podmínkách může stévie dorůst výšky 30 až 90 cm, v závislosti na délce vegetační sezóny. Doporučuji také použití mulče, který pomůže udržet půdu vlhkou v horkých letních dnech.
Potřebuje stévie hodně vody?
Stévie nemá ráda přemokřenou půdu. Dobrá drenáž je klíčem, jinak mohou kořeny zahnívat. Pokud rostlina vadne a nezotaví se ani po zalití, pravděpodobně je na vině právě hniloba kořenů.
Je stévie vytrvalá rostlina?
Stévie je trvalka, ale v českém klimatu ji pěstujeme spíše sezónně kvůli nízkým zimním teplotám. Pokud ji máte v květináči, můžete ji na podzim přenést domů, kde vám přežije celou zimu.
Pěstování stévie krok za krokem
-
Sazení provádíme na jaře, jakmile pomine hrozba mrazíků.
-
Vysazujte rostliny asi 45 cm od sebe, nebo do širokého a mělkého květináče o průměru cca 18 cm.
-
Stévie potřebuje hodně slunce – ideálně 6 až 8 hodin denně – a bohatou, dobře propustnou půdu.
-
Zalévejte, až půda vyschne, ale nenechte ji dlouho suchou ani podmáčenou.
-
K první sklizni je stévie připravená zhruba 40 dní po přesazení.
-
Listy sklízejte, jakmile dosáhnou dostatečné velikosti. Listy jsou sladší než stonky, proto se používají především ony.
Je potřeba stévii zastřihávat?
Není to nutné, ale pravidelný řez podporuje hustší růst a větší produkci listů. První řez proveďte, když rostlinka dosáhne výšky 20 cm, další během brzkého léta.
Kdy mají listy stévie nejlepší chuť?
-
Nejsladší jsou na podzim, když teploty klesají.
-
Nejlepší je sklízet listy před květem rostliny.
-
Sklizené brzy ráno mají nejsilnější sladkost.
Jak stévii skladovat?
Čerstvé listy můžete použít ihned, nebo si je usušit na pozdější použití. Sušte je venku za slunečného, suchého dne – za jediný den by měly být hotové. Před noční rosou je určitě přeneste domů. Uschlé listy pak rozdrťte ručně nebo v mixéru a skladujte v dobře uzavřených nádobách.
Sušené listy stévie vydrží velmi dlouho a můžete je přidávat do různých jídel i nápojů. Stačí dva až tři listy, celé nebo mleté, na oslazení šálku kávy nebo čaje. Pamatujte, že se listy nerozpustí jako cukr, ale jejich sladkost za to rozhodně stojí!
Chcete-li, můžete si také připravit sirup ze stévie. Stačí dvě lžičky sušených listů na litr vody – povařte 10 minut, nechte vychladnout a skladujte v lednici.
Jaké jsou zdravotní výhody stévie?
Největší přínos stévie je pro diabetiky – je sladká, ale nemá žádné kalorie a nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Naopak, stévie umí hladinu cukru regulovat a snižovat inzulinovou rezistenci.
Další benefity:
-
Snižuje hladinu špatného LDL cholesterolu a triglyceridů, a zvyšuje hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu.
-
Podporuje hubnutí, protože nemá žádný glykemický index.
-
Pomáhá omezit chuť na sladké.
-
Chrání zuby – na rozdíl od cukru nezpůsobuje tvorbu zubního kazu.
Zajímavost o stévii
Víte, kde se dnes spotřebuje nejvíc stévie? V Japonsku! Tam tvoří až 40 % trhu se sladidly. Stévie se dnes pěstuje a využívá také v Číně, Koreji, na Tchaj-wanu, v Thajsku a Malajsii.
Doufáme, že vám tento průvodce pěstováním stévie byl užitečný. Pokud vás stévie zaujala, určitě si pořiďte vlastní sazenice stévie – pěstování je nenáročné a zdravotních benefitů má opravdu spoustu!
Doporučujeme sazenice bylinek:
-Stévie - Sazenice - Bylinky v květináči