Pěstování rajčat v květináčích? S těmito 5 tipy to zvládnete levou zadní!
Rajčata v květináči mohou dát pěstitelům pořádně zabrat – ale i tak patří mezi nejoblíbenější letní zeleninu v Česku. Dobrá zpráva? Když víte, na co si dát pozor, může se vám pěstování rajčat na balkoně nebo terase opravdu vyplatit. Navíc: květináče se dají snadno přesunout tam, kde je právě nejlepší počasí. Skvělé řešení, pokud nemáte zahrádku, bydlíte v bytě nebo vám v trávníku chybí místo. S domácími rajčaty si prostě poradíte, i když máte jen kousek volného prostoru.
1. Velký květináč je základ
Zní to jednoduše, ale čím větší květináč, tím lépe. Pro jednu sazenici rajčete počítejte aspoň s 5litrovým květináčem – a klidně větším. Důležité je použít kvalitní zeminu pro balkonové pěstování a nezapomenout na drenážní otvory. Bez nich vám kořeny mohou zahnívat a celá rostlina odejde do věčných lovišť.
2. Sazenici zasaďte hluboko
U rajčat platí jiná pravidla než u ostatní zeleniny. Při výsadbě odstraňte spodní lístky a zasaďte rostlinu hluboko – klidně tak, aby nad zemí koukal jen vršek. Rajče pak vytvoří kořeny po celé délce stonku, což mu dodá sílu, stabilitu a vitalitu. Ostatní zeleninu a bylinky sázíme vždy ve stejné hloubce, jako rostly v květináči – ale rajčata jsou výjimka.
3. Zálivka a půda
Rajčata mají v květináčích velkou žízeň. Zemina tu vysychá rychleji než v záhonu, a proto je potřeba vlhkost kontrolovat každý den. Sucho způsobí, že listy povadnou a plody mohou trpět tzv. hnilobou květního konce. Naopak přelití vede ke hnilobě kořenů.
Zalévejte ráno ke kořenům, nikdy na listy – zabráníte tím plísním a chorobám. Zemina by měla být vlhká, ale ne mokrá. Pokud máte květináč s jedinou drenážní dírkou, raději přidejte další. A pozor: v deštivých dnech rajčata přesuňte pod přístřešek, jinak se vám v květináči udělá bažina.
4. Výživa a hnojení
Rajčata potřebují dusík, fosfor a draslík. Zkontrolujte, jestli vaše substráty už nějaké hnojivo obsahují – bývá to uvedeno na pytli. Pokud ne, pořiďte hnojivo s pomalým uvolňováním živin nebo speciální hnojivo na rajčata. Tyto živiny jim dodají sílu ke kvetení i plodům.
5. Slunce, slunce, slunce
Rajčata potřebují plné slunce – 6 až 8 hodin denně (ideálně mezi 10. a 16. hodinou). Sledujte, kde máte na balkoně nebo zahradě nejvíc světla, a tam květináče umístěte. Jakmile uvidíte, že je některé místo příliš zastíněné, přesuňte květináče jinam.
Pozor – mladé rostliny nezvykáme hned na přímé slunce, mohly by se spálit. Stejně tak neznášejí nízké teploty, takže zjara je klidně na noc schovejte domů.
Jaká rajčata se hodí do květináče?
Nejvhodnější jsou koktejlová rajčata – plodí bohatě, rychle rostou a krásně chutnají i bez záhonu.
TOP 5 odrůd pro pěstování v nádobách:
Zkušenější pěstitelé mohou zkusit i větší odrůdy jako Buffalo Heart– ale připravte se na to, že potřebují opravdu hodně prostoru, vody a péče.